Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Озеро Перемут

Автор: Siroga від 15-06-2013, переглянули: 5 287

Перемут - озеро у Шацькому районі Волинської області України. Із риби там добре ловляться канадські сомики, плотва, коропи.
 
Назва озера Перемут походить від російського слова «перемутить», в зв'язку з тим, що озеро має великі запаси сапропелю, які тут оцінюються в 322x10 куб.тон., і при перемішуванні вода набирає мутного відтінку.

Також є версія що назва озера походить від назви рибацької снасті, без якої не обходилися на Поліссі, перемет.

Озеро Перемут знаходиться на північний захід по трасі Шацьк-Піща. Протокою озеро з'єднане з озером Луки. Часто в літературі їх об'єднують в одне озеро — Луки-Перемут.

Довжина берегової лінії близько 5 км. Береги низькі, заболочені. Площа озера становить 146 га, довжина — 1800 м, ширина 1300 м, максимальна глибина — 6,7 м, середня — 2,2 м, об'єм води становить 3,2 тис.м?.

На північний схід від озера простягається старий прибережний вал. Прибережна смуга заростає водоростями і травами, не заростає тільки піщана обмілина біля берега. Живлення озера здійснюється за рахунок підземних вод і поверхневого стоку.

Озеро Перемут є верхнім плесом озера Луки, тому має малий водозбір, який лише в 0,4 раза перевищує його акваторію. Водозбір слабо меліоративний і його вплив на якість води в озері незначний.

Активна реакція середовища в озері Перемут висока — рН=8.14 весною і рН=8.2 влітку, що буває при евтрофікації водойм або високій карбонатності вод.

Якщо говорити про генезис озера Перемут, як і всіх озер Шацького національного природного парку, то вчені ще не дійшли згоди. Одні говорять, що озера є залишками древньопрісної водойми, так званого Пінського моря, інші вказують на льодовикове або карстове походження даних озерних водойм.

Внаслідок малої глибини озеро Перемут легко прогрівається і тому не має чіткої температурної стратифікації. Вміст кисню в стовпчику води майже не змінюються і повністю залежить від температури води, складаючи 13 мг/л весною і 8 мг/л влітку, тобто відмічалось 100% насичення води коснем.

Низька продуктивність фіто— і зоопланктону озера Перемут при його незначній глибині пояснюється його географічними особливостями:

•живлення ґрунтовими водами у вигляді потужних карстових джерел;

•наявність піщаних берегів;

•бідність рослинності;

•відсутність на водозборі озера антропогенних забруднювачів.

З фітопланктону в озері Перемут зустрічається 19 планктонних видів, різновидностей і форм водоростей. За числом видів переважають зелені, в основному, дрібні хлококкові водорості. Менш різноманітні діатомові, синьо-зелені і золотисті. Синьо-зелені водорості розвиваються переважно влітку. Низькою є біомаса та чисельність фітопланктону в озері.

Отже, рослинність озера Перемут не дуже багата: очерет, стрілолист, глечики жовті, рдесники, елодея та харові водорості, тобто водяні мохи.

Озеро Перемут не відзначається багатством водоплавних птахів. На озері, в його околицях та на сплавинах полюбляють гніздитись крижень, чирок-тріскунок, червоноголова чернь, лиска.

Багатством видів відзначається іхтіофауна озера. Широко розповсюджується тут щука, плотва, краснопірка, лящ, лин, карась, окунь. Добре акліматизувались вугор та карликовий сомик.

Територія Шацького національного природного парку поділена на функціональні зони. Озеро Перемут з його околицями відноситься до заповідної зони парку, яка призначена для охорони і відновлення найцінніших природних комплексів, режим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників.

Категорія: Озера

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Додавання коментаря

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Введіть слова, які бачите на картинці: *