Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Як науковці оцінюють вплив туризму і лохини на Шацькі озера (Сила правди)

Автор: Tofitochka від 20-06-2020, переглянули: 1 020

      Про підприємства, що займаються вирощуванням лохини у Шацькому районі, згадують, коли говорять про обміління Світязя. Науковці кажуть, що ягода забирає багато води. А волинські депутати заявляють, що це тиск на бізнес. «Сила правди» зібрала думки і факти щодо впливу сільгосппідприємств на рівень води в волинських озерах. 
      Влітку 2019-го озеро Світязь стрімко обміліло. Туристи почали викладати в соцмережі шокуючі фото. Влада забила на сполох. Їздили  оглядати гідроспоруди, Хотиславський кар’єр в сусідній Білорусі і розводили руками. Причин, що могли б вплинути на водний баланс, називали до двох десятків. Врешті вирішили не займатись здогадками і залучили до справи науку. 
     Наприкінці 2019-го співробітники Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук на замовлення Волинської облдержадміністрації провели грунтовні дослідження і підготували наукове обґрунтування концепції збереження Шацького поозер’я. Документ обсягом 78 сторінок складається з шести розділів, вступу та висновків. На нього часто посилаються волинські посадовці, коли говорять про зміни клімату, загрозу розробки Хотиславського кар’єру в Білорусі і гроші на відновлення меліоративної мережі. 
Чомусь повністю документ не оприлюднили на офіційних сайтах органів влади. До слова, за роботу науковців управління екології і природних ресурсів Волинської ОДА заплатило 150 тисяч гривень.
«Сила правди» звернулася до облдержадміністрації і отримала копію повного звіту, зробленого співробітниками Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук. Але про це пізніше. Спершу варто пригадати, що кажуть офіційні особи, які бачили цей документ, або ж яким нічого не заважало з ним ознайомитись.

    «Лохинові» підприємства не тільки не шкодять, вони очищають воду для всього Шацька, – голова екологічної комісії Волиньради. У грудні 2019-го Центр журналістських розслідувань «Сила правди» опублікував матеріал про те, як підприємство «Волинська ягідка» побудувало велетенські ставки без дозволів, щоб поливати плантації лохини. Інформація про несанкціоноване водокористування у всіх на виду викликала суспільний резонанс. 

       Депутат Юрій Ройко повідомив, що завдяки залученню до процесу практичних науковців, вдалося конкретизувати можливі причини обміління Шацького поозер’я.  
       3 січня 2020-го поліція відкрила кримінальне провадження на посадовців екоінспекції через обміління Світязя. В ухвалах про доступ до документів фігурувало одразу кілька ягідних підприємств.
Згодом депутати Волинської обласної ради, родини яких є співвласниками ягідного підприємства, Володимир Бондар і Вячеслав Богдан, взялися доводити, що це тиск на бізнес і жодного впливу на водність озер. Вони запропонували створити ще одну комісію, яка розбереться, чи впливає лохина на екологію. Їх підтримали колеги з депутатського корпусу Олександр Омельчук та Ігор Лех. Видання «Перший» пише, що на думку цих обранців громади, метою прискіпливої уваги до підприємства можуть бути не стільки екологічні, як політичні та інші аспекти. А обласна рада повинна ретельно розібратися в цьому питанні та при потребі захищати місцевий бізнес як джерело доходів до бюджету та робочих місць.
    Однак схоже, депутати і чиновники радше готові боротися з кліматом, ніж переглянути водоспоживання. Нині вони просять гроші в Києві на ремонт меліоративної мережі, бо ж, кажуть, проблема обміління Шацького поозер’я стосується всієї держави. Заявлена потреба в коштах на ці цілі — понад 10 мільйонів гривень.

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Категорія: Новости

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Додавання коментаря

  • Ім'я:*
    E-Mail:
    Коментар: