Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Озеро Світязь – Врятовано!

Автор: Tofitochka від 25-06-2020, переглянули: 1 423

     Озеро Світязь - врятовано! Ще недавно перші заголовки місцевих газет і обласних новин звучали так : « Куди поділася вода з оз. Світязь?», «Світязь – міліє», «рівень води у озері Світязь – різко впав». Занепокоєння переростало у глобальні проблеми, люди збирали віче, робилися обшуки у «Волинській Ягідці», досліджували воду, ріки.

     Місяць червень кардинально змінив ситуацію і вирішив проблему Світязя. Рясні дощі омивали всю Україну протягом 5 днів. Багато городів було затоплена і ще більше постраждало людських будинків, але це спасло озеро. Рівень води збільшився на 5-9 см.  Про це у програмі «Українського радіо» розповів керівник регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Назарій Поліщук.
За його словами, рівень опадів у травні на Волині був більший, ніж за усі попередні 4 місяці року разом взяті. Так, лише за останні кілька днів внаслідок рясних дощів рівень озера збільшився на 4 сантиметри. Це становить площу одного кілометра квадратного.
Назарій Поліщук переконаний, що на 90% причина обміління Світязю – природня. Підземне живлення і поверхневі стоки – це єдині джерела наповнення озера водою. Він зауважив, що особливість озера Світязь у тому, що вона має неймовірно малу площу водозбору. Вона становить 112 метрів квадратних, тоді як загальна площа озера – 27 кілометрів квадратних. «Озеро має критично малу площу водозбору. Накладіть на це зміни клімату, зменшення водності, зменшення атмосферних опадів. Цьогоріч ми мали ще й фактично відсутність опадів взимку, тобто відсутність снігового покриву, який раніше зумовлював і весняну повінь і весняне водопілля», - пояснив причини обміління керівник регіонального офісу водних ресурсів.


         За підрахунками фахівців регіонального офісу водних ресурсів, рівень води у Світязі зменшився на 5-7%. «Це не критичне зменшення. Але на озері Світязь великі площі належать мілководдю», - пояснив Назарій Поліщук візуально помітні зміни на озері.
     А ми нагадаємо, що про поступове обміління озера писали ще в 2011-му році. Міністерство екології і природних ресурсів заявило про загрозу обміління і забруднення Шацьких озер розробку Хотиславського крейдяного кар'єру, розташованого на території Білорусі.  Зауважимо, що кар'єр хоч і розташований на території іншої держави, однак відстань від нього до Шацьких озер менша ніж 30 кілометрів. В чому ж причина такого екологічного лиха розповів начальник Волинського гідрометеоцентру Ростислав Бондарчук: «Останній рік на Волині видався засушливим і аномально теплим, – пояснює спеціаліст. – Лише в березні і липні опадів випало більше норми, в жовтні – приблизно норма, всі решта місяців були скупими на дощі. Так, у листопаді їх випало втричі менше, ніж зазвичай. І все це відбувалося на тлі підвищення температури повітря приблизно на два градуси, а в окремі місяці і до 3,5 до багаторічних показників. Все це не могло не позначитися на водності Світязя, який не має приток, а живиться здебільшого за рахунок опадів і підводних джерел». «Світязь сполучений каналом з озерами Луки і Перемут. Ним зі Світязя щодоби витікає величезна кількість води. У багатоводні роки це давало змогу уникнути підтоплення села Світязь. Саме з такою метою його і прорили на початку ХХ століття, коли власником озера був генерал Михайло Драгомиров. Але ж ситуація різко змінилася. Тож постало питання регуляції цього стоку. На каналі є шлюз-регулятор, але він уже кілька років не працює. Є проект на його відновлення. Ціна питання – усього 170 тисяч гривень. Тож хотілося б, щоб Шацький національний природний парк, на балансі якого перебуває споруда, вирішив це питання», – розповідає начальник Волинського обласного управління водних ресурсів Ростислав Кравчук.
     У 2019 році ситуація з озером була дуже плачевна. Вода відійшла від берега на 15-20 см. На місці води, був сухий пісок і починала проростати трава. Було дуже тяжко визначити причину такого обміління, адже багато факторів могло його спровокувати, один з яких - відсутність достатньої кількості опадів. 

    На щастя, сьогодні, вже можна спостерігати, багате водою, озеро, на якому ще де-не-де визирає зелена травичка, але така ситуація дуже нас тішить. 

Категорія: Новости / Життя Світязя

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Додавання коментаря

  • Ім'я:*
    E-Mail:
    Коментар: