Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Плотва

Автор: Siroga від 13-06-2013, переглянули: 6 936

Якщо ви любите пиво з в'яленою рибою, не забувайте і про плотву, яка населяє більшість водоймищ Волині. Плотва належить до родини коропових. В середньому вона досягає довжини 20 — 30 сантиметрів, ваги — 200 — 400 грамів. Проте в деяких озерах Любомльського, Любешївського, Ратнівського, Турійського районів зустрічаються екземпляри до 2 кілограмів, до яких з повагою ставляться не тільки рибалки-любителі, а й промисловики. Плотва — риба гарна, симпатична, її тіло овальне, продовгувате, спина темно-зелена, боки срібно-блискучі, живіт майже білий. Спинний і хвостовий плавники зеленувато-сірі з червонуватим відтінком.

Чи ж не тому цю рибу часто плутають з краснопіркою. Але остання відрізняється від плотви золотистим відтінком луски, жовтими губами, тупозакругленим носом, знизу чорнуватим, зверху яскраво-червоним спинним плавником, ковтаючими зубами. В плотви, як правило, на лівому боці б (Іноді 5), на правому — 5 (рідко 6) таких зубів, а в краснопірки на кожному боці по 8 зубів, розміщених у два ряди. Нереститься плотва в квітні- травні - пізніше щуки, язя і раніше ляща, судака, сазана і сома, при температурі води 9—12 градусів тепла. Ікру в кількості близько 140 тисяч штук відкладає на минулорічну рослинність (стебла, листя), на її плаваючі залишки, а також на коріння верб, очерету і т. д. Статевої зрілості плотва набуває в дво- трирічному віці. Вона споживає як рослинний, так і тваринний харч, зокрема, траву, водорості, личинки різних комах, молюски та інші організми.

Де ж шукати плотву? В річках вона тримається в ковбанях, біля крутих берегів, ярів, у тихих, спокійних плесах нижче перекатів, у «вікнах» серед водяних заростей. В озерах плотва, особливо дрібна, тримається біля берегів, у траві, очереті, де знаходить сховище від свого головного ворога— окуня. Проте велика риба надає перевагу глибоким І відкритим місцям. Любить повільну течію, теплу воду. В надмірну спеку шукає притулок в тінях дерев, корчах, водоростях. Влітку у великих, широких озерах, водосховищах плотва тримається переважно в затоках, біля острівців, на підводних підвищеннях, багатих кормом. Залежно від погодних та інших умов плотва вибирає певний «поверх» у товщі води, її можна зустріти не тільки на дні, а й у напівводі чи на поверхні, коли вона полює на різних комах. Десь у жовтні - листопаді річкова, а також озерна плотва, збираючись у великі гурти, йде на зимівлю в глибокі ями. Тоді вона кормиться періодично, під час відлиг, виходячи на більш мілкі місця, ближче до берега.

 

На відміну від інших риб, у плотви немає шлунка. Тому годується вона невеличкими порціями, але часто, як вдень, так і вночі. Клює плотва обережно, злодійкувато, часто безкарно знімає наживку-з гачка. Ловля її — добра школа для початкуючого рибалки, яка вчить пильності, вправності, кмітливості, терпеливості. Насамперед, треба знати, що плотва починає жадібно клювати весною, коли скресає крига. Найбільш активна за два-три тижні до і після нересту, весь серпень І початок вересня. Але це не означає, що в Іншу пору ловля плотви безнадійна. Пізньої осені, скажімо, вона клює цілий день, стаючи більш енергійною при нагріванні води. Власне, її можна ловити цілий рік, крім глухої зими. Але краще влітку. Азарт виявляє в теплу грозу. Успішною є ловля плотви й тоді, коли атмосферний тиск залишається незмінним протягом двох-трьох днів чи поступово падає.

Взимку ця риба добре клює в період тривалих відліг, у похмуру погоду з мокрим снігом чи дощем, а також під час снігопадів без вітру або ж з легким вітерцем західного напрямку. В морозяну погоду плотва клює рідко. Помітно поліпшує кльов підкормка, перш за все, підсмажене насіння соняшника, макуха, варені пшениця, овес... Пахучу рослинну приваду бажано опускати на дно з глеєм чи в спеціальних кормушках з тягарцями. Приваджуйте невеликими порціями одно- двогодинною перервою. Від характеру водоймища, його кормової бази, пори року, а іноді й доби треба вибирати й наживку. У ідповідності до цього «меню» плотви повинно бути різноманітне.

Весною, наприклад, на відкритій воді вона всюди бере на мотиля чи на гнойового черв'яка, якого здебільшого насаджують «панчохою», залишаючи вільний хвостик (несподіваний ефект дають і інші варіації насадки черв'яка). Потім, з наростаючим нагріванням води, слід використовувати рослинну наживку (парені пшеницю, інші зерна, хліб), злегка приправлену ароматними речовинами. В річках із слабкою течією плотва добре клює на опариша (личинку м'ясної мухи). Серед інших літніх наживок варто відмітити личинки метеликів, одноденки (поденки), п'явки, коники, м'ясо молюска. Взимку найпоширенішим є мотиль.

Ловити плотву краще на поплавочну вудочку і донку. Вудочка повинна бути легкою, зручною (для швидкого підсікання). Якщо ви ловите, з берега, то вудочку ліпше використовуйте значно довшу (6 метрів), ніж з човна. Жилка — 0,1 — 0,15 міліметра, гачки -№2,5 - 4, для більшої риби — №8 - 10. До жилки прив'язуйте прозорий, непомітний повідок, дехто фарбує його, як і гачок, у зелений колір. На віддалі 9 — 10 сантиметрів від гачка кріпіть грузило з олов'яних чи свинцевих кульок, зігнутих пластинок. Чутливим, легким повинен бути поплавок (краще з гусячого пера), якого бажано «посадити» у воду якомога глибше (його верхівка нехай висовується над поверхнею на 2 сантиметри). Так швидше ви збагнете момент покльовки.

Кльов плотви вкрай в'ялий, нерішучий, особливо тоді, коли вона наїджена. Справа в тому, що ця риба частіше від інших «дегустує» наживку: спочатку вона підпливає до неї,-втягує її в рот і нерідко відразу випльовує. Так може повторити кілька разів. Це збиває з пантелику рибалок: потягнув, а ні риби, ні наживки немає. Не нервуйтесь. Тренуйтесь. Вивчайте «почерк» покльовки, який далекий до якогось єдиного кшталту. Плотва інколи топить поплавок, часом навіть кладе його на воду. На швидких течіях вона може хапати наживку без попередження, з нальоту. Не кваптесь— оперативно підсікайте.

На тиховодді покльовка менш помітна: поплавок затягується під воду, наче б то він за щось зачепився, а чи спостерігається його ледве помітне коливання, похитування на плаву. Підсікайте! Спіймана плотва виявляє відносно слабкий опір: спочатку вона крутиться на гачку, трясе жилку і кінчик вудлища, раз-два шарпне, а потім пластом (а ще як хапне повітря), знесилено йде за жилкою. Зловивши одну рибину, поспішайте знову закинути вудочку, оскільки плотва ходить багаточисельними косяками.

Категорія: Рибалка

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Додавання коментаря

  • Ім'я:*
    E-Mail:
    Коментар: