Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Сом

Автор: Siroga від 13-06-2013, переглянули: 5 787

Сом — одна з найбільших прісноводних риб однойменного сімейства. «Большая Советская Знциклопедия» відносить його до підрозділу риб загону карпоподібних. Але до яких би родин сома не зараховували, він завжди вражає уяву риболовів.

У рибному царстві цей хижак почуває себе як лев у тропіках. У давні часи сома ловили довжиною більше п'яти метрів і вагою понад триста кілограмів. І зараз інколи в пресі з'являється Інформація, що тому чи Іншому щасливчику поталанило спіймати вусатого гіганта до 2—3 метрів. Цікаво, що Іхтіологічна фауна світу налічує понад 1200 видів сомів, більшість з яких населяє водойми Південної Азії І тропічної Африки. В територіальних водах Радянського Союзу їх зустрічається три-чотири види, в тому числі на Україні — тільки один.

Це — сом звичайний, або європейський. М'ясо сома дуже смачне І поживне, хоч за своїм виглядом він потворний, дещо огидний. У нього немає луски. Тіло голе чи покрите шипиками І пластинками. Голова велика, рот широкий, рухомий, на щелепах ? зуби, має кілька пар вус. Веде нічний спосіб життя. До «меню» сома входить в основному дрібна риба, зокрема, піскарі, плотва, краснопірка... Він не проти того, щоб поласувати раками. В «чорний день» може обійтись і жабами. Має свої зони промислу за поживою. При цьому далеко не віддаляється від свого постійного житла.

Житло ж сом облюбовує в спокійних водах, які добре і швидко прогріваються, мають м'яке, мулисте дно та ще й з багаточисельними ямами, урви.щами, підводними печерами, корягами. На Волині сом зустрічається в тихих заводях, затишних згинах рік Західний Буг, Стир та деяких інших. Протягом дня сом в основному знаходиться в своєму сховищі, ї лише після заходу сонця вибирається на полювання, яке триває до ранку. Плаває сом здебільшого біля дна, жертву атакує раптовими ривками.

Нерест у сомів починається весною при температурі води + 18 - 20 градусів. Самка відкладає відносно крупну липучу ікру в примітивне гніздо з рослин, а то й просто біля очерету чи інших великих водяних рослин на глибині до півметра. Вартує ікру самець, працюючи хвостом, наче вентилятором, нагнітаючи таким чином кисень для ікринок. Через чотири дні з ікринок з'являються личинки, які через десять днів перетворюються в мальків, котрі починають самостійне життя. Через два місяці мальок уже досягає довжини 14 — 18 сантиметрів, на 3 — 4-му році — 40 - 60 сантиметрів. Це вік статевої зрілості сома. Вважають, що він може жити до 28 років. Досвідчений рибалка перед початком ловлі робить своєрідну рекогносуцировку місцевості. Тільки уважне спостереження дає змогу точно визначити зону володінь сома: характерний плескіт води і порпання. Ставити перемети, жерлиці (якщо це дозволено), донки, закидати вудочки слід біля ям, на шляхах руху хижака. 


Кращий час ловлі—літо, по закінченню нересту, в теплі, місячні ночі, а також, коли накрапає невеликий дощ. Ліску добирайте товщиною не менше 0,8—1.0 міліметра, гачки №15 - ЗО. Досить різноманітною може бути наживка. Але перевагу треба надавати наживці тваринного походження. Це, зокрема, — живець з дрібної риби, гнойові черв'яки, виповзки, ракове м'ясо, коливаюча блешня, жаби, піджарена птиця, міхур «тарані» і т. д. Якщо ви ловите на поплавочну чи донну вудочку, то незамінимою насадкою є рак і ракова шийка. Сом — риба дуже сильна. Вивуджувати його на поверхню треба рівно, без поштовхів і поспішності. Втомившись, сом швидко йде за жилкою. Дрібних сомів необхідно вивуджувати сміливо.

Категорія: Рибалка

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.
<
 • Публикацій: 0
 • Коментарів: 0
 • ICQ: {icq}
18 липня 2018 18:34

Луис Марлоу

Цитата
 • Група: Гості
 • Реєстрація: --
 • Статус:
 
Извините, я могу говорить только по-русски. Я живу в Британии, но я буду посещать Шацкие озера, чтобы ловить рыбу для сомы в будущем. Мне было интересно, относится ли список видов рыб к обыкновенным сома (свичайний сома) или канадский сома. Кроме того, какие приманки рекомендуются и где лучшие места и время для рыбалки? 

Большое спасибо, 

Луис Марлоу.

<
 • Публикацій: 0
 • Коментарів: 0
 • ICQ: {icq}
18 липня 2018 20:45

Рембо

Цитата
 • Група: Гості
 • Реєстрація: --
 • Статус:
 
Сомов на шацких озерах - очень большая редкость, поймать его очень сложно

Проще наловить маленьких канадских сомов, их много.


Додавання коментаря

Ім'я:*
E-Mail:
Коментар:
Введіть слова, які бачите на картинці: *