Озеро Свiтязь
Озеро Світязь
Озеро Світязь
 

Вугор

Автор: Siroga від 13-06-2013, переглянули: 15 544

Багато легенд пов'язано з вугром .Це дуже смачна, високопо живна, корисна риба. На Україні сімейство річкових вугрів представлено лише одним видом—вугром звичайним. Водиться він і на Волині, насамперед, в групі Шацьких озер, зокрема, Світязькому, Чорному, Люцемир, Пісочному... Зустрічається в Турії, Прип'яті, Стоході...

Вугор має видовжене, майже циліндричне, змієподібне, покрите слиззю тіло, на хвості стиснуте по боках. Луска дуже дрібна, майже схована в шкірі, поширена на голову і плавники. Спинні І анальні плавники довгі, майже злиті Із хвостовим. На животі плавників немає. Голова маленька, конічної форми, дещо приплюснута. Вона плавно, поступово переходить в тулуб. Маленькі очі розташовані над куточками-рота. Губи м'ясисті. На щелепах та інших кістках ротової порожнини розміщені багаточи сельні дрібненькі зубчики. Колір вугрів залежить від характеру водойми, а також від їх індивідуальних особливостей. У дорослих вугрів здебільшого спина темно-коричнева чи чорна, боки сірувато-бїлі, живіт білий. За способом життя вугра можна віднести до нічних донних риб. Вдень він більше знаходиться в грунті, аніж над ним. Цікавим є життєвий цикл вугра. За біологічними особливостями він значно відрізняється від інших риб.

За своє життя вугор здійснює дві міграції. Перша — анадромна. Тоді підростаючі личинки вугра з нерестилищ, що знаходяться на півдні Атлантичного океану (водорості Саргасового моря), піднімаються у верхні шари води, підхоплюються поверхневими течіями. Одних ці течії несуть до берегів Америки, других — Гольфстрімом — до берегів Західної Європи, їх дрейф триває 2—3 роки, за які личинки вже досягають довжини 7 - 8 сантиметрів. Відтак вугор різними шляхами входить у прісні води, де живе 9 - 15 років, а за деякими даними, і до 25. Досягнувши статевої зрілості вугор здійснює другу міграцію— катодромну. За дивною інтуїцією він знову потрапляє в так зване Саргасове море, де в квітні — травні на глибині 400 - 500 метрів нереститься і гине, (На Волинь колись ікру, личинки вугра доставляли з Франції літаками в спеціальних контейнерах).

У вологих місцях вугор тривалий час може жити без води. Він здатний рухатись по росяній траві, зволожених шосе, гравію. По суші просувається на невеликі відстані (до 1 кілометра). З віком вугор змінює місця свого проживання. Молодь у перші роки тримається переважно прибережної зони, зарослої рослинніс тю. Старші вугрі переселяються в глибокі, глиняні, мулисті, захламлені місця і можуть закопуватись у грунт на глибину більше 80 сантиметрів, виставляючи назовні тільки голову. У нічний час вугрі освоюють усю акваторію водоймища, підходять і до берега, в зарослі водяних рослин, але місць з твердим кам'янистим дном уникають. Рухаються вугрі змієподібне, не дуже швидко. При небезпеці ховаються, в мул. Кормиться вугор нічною порою, в теплий час. У його шлунку можна знайти дрібну рибу, раки, п'явки, чер-в'яки, різні комахи. На Волині він зустрічається довжиною 80 - 100 сантиметрів, вагою 2 -3 кілограми.


Ловля вугра таїть у собі багато таємниць і загадковостей. Скажу, що потрапляє він і на звичайну поплавочну вудочку з весни і до початку жовтня. Оскільки вугор має чутливий нюх, його добре принаджувати шматками дохлятини, кишок риби, різних тварин, виваляних у піску, міхурами, наповненими тваринною кров'ю. Міцною, надійною повинна бути жилка, гачки № 5 - 8 (не більші). Живці, шматки риби, гнойові черв'яки, виповзки, невеличкі жаби нанизуйте на одинарні гачки. Кльов вугра впевнений. Підсікати його треба відразу. Витягувати швидко, рішуче, бо втомити цю рибу майже неможливо. Відчувши себе спійманим, вугор завжди намагається сховатись у норі, зачепитись за корягу, обвивши її. Головне — оперативно відірвати його від води. Користуватись підсаком недоцільно. Через його дірочки вугор може легко втекти. Краще всього цю рибу класти в корзину із щільною кришкою, попередньо поклавши туди товстий шар сирого моху. Так він може жити 6 - 9 днів.

Категорія: Рибалка

Шановний відвідувач, ви увійшли на сайт як незареєстрована особа.
Ми рекомендуємо вам зареєструватися або увійти на сайт під своїм ім'ям.

Додавання коментаря

  • Ім'я:*
    E-Mail:
    Коментар: